Büyüyen Beşik ve Karyola Modelleri

Büyüyen Beşik ve Bebek Karyolası

Beşik veya bebek karyolası minik yavrularımız için olmazsa olmaz eşyalar arasında ilk sırada yer alır. Büyüyen beşik ve karyola modelleri geleceğe dönük uzun vadeli kullanımlar için en doğru ve ekonomik tercihlerden biridir. Malum çocuk büyütmek başlı başına bir masraf kalemidir, bu bütçeyi daha da büyütmemek adına doğru tercihlerde bulunmak önemlidir.

Beşik konusunda büyüyen beşik modelleri arasında seçim yaparak uzun ömürlü bir mobilya almış olabilirsiniz. Bu da dolaylı olarak sizin masraflarınızı azaltacak bir etki yapacaktır.

Büyüyebilen Beşik ya da Karyola Modellerini Niçin Tercih Etmeliyiz?

Büyüyebilen beşik veya karyola modelleri son derece işlevsel ürünler olarak karşımıza çıkıyor. İlk olarak şunu düşünmelisiniz. Minik bebeğimiz dünyaya gelecek ve onun yatması için bir beşik şart olacak. Bir de bebeğinizin ne kadar hızlı büyüyeceğini ve süratle boyunun uzayacağını dikkate aldığınızda, seçeceğiniz beşiğin daha fonksiyonel olması gerektiğini fark edeceksinizdir.

Aksi halde, alacağınız ürünü 1-2 sene kadar kullanacak ve sonrasında daha büyük bir yatağa ihtiyaç duyacaksınız. Bu durum tabi ki ekstradan bir masrafı beraberinde getirecektir. Bu gibi koşulları göz önünde bulundurduğunuzda zaman içerisinde yavrunuzun ihtiyaçlarını karşılayan bir beşik seçmiş olmanın ne kadar doğru bir karar olduğunu sizlerde göreceksiniz.

Büyüyen Beşik Modellerini Diğer Beşiklerinden Ayıran Nedir?

Büyüyen beşik modelleri genel olarak görüntüsü itibariyle diğer beşik modellerinden ayrılıyor. Çok daha kapsamlı ve büyük modellerden oluşuyorlar. Bunun sebebi ise ileride daha geniş bir yatağa dönüşecek olmasıdır.

Bu beşiklerde genellikle yatak kısmının üzerinde bir komodin bulunuyor ve büyüyebilme özelliğini veren şey de bu komodin oluyor. Zamanla, yerine sabitlenmiş olan komodin oradan çıkartılıyor ve çok daha geniş bir yere sahip oluyoruz. Büyüyebilen beşikler temelde bu mekanizma üzerinden çalışıyor ve son derece işlevsel özellikleri ile dikkat çekiyor.

Büyüyen Beşik Modellerini Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Alacağınız beşiğin ne gibi özellikleri olması ve hangi şartları sağlaması gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. İlk olarak bu beşiklerde kullanılan korkulukların boyunun ayarlanabilir olması son derece önemlidir. Sonuç itibariyle, zamanla beşiğin alt kısmında bulunan çekmeceler yerinden çıkartılacak ve buraya yatak konularak daha derin bir yatak elde edeceksiniz.

Eğer korkulukların boyu ayarlanamayan bir model almışsanız, bebeğinizi yatağa yatırırken ya da yataktan alırken büyük zorluk yaşarsınız. Kendimden örnek verecek olursam, korkuluklar en üst pozisyonda iken bebeğimi beşiğe koymayı denediğimde belimi zorlamışım, o dönemde epey bel ağrısı çektim. İlk başta farketmiyorsunuz, anlık bir durum, ama doğrulurken zaten bir ağrı hissediyorsunuz ama iş işten geçmiş oluyor.

Çünkü 3 yaş civarında bebeklerin ağırlıkları dikkate değer şekilde artmış oluyor, uyuduğu yerden alıp kendi yatağına yatırırken dikkat etmek gerekiyor. Benim yaptığım gibi parmaklıkları indirmeden koymaya çalışmak hem kendiniz hem de bebeğiniz için doğru bir davranış değildir. Bu yüzden de korkuluk boylarının mutlak surette ayarlanabilir olduğundan emin olmalısınız.

Bunun haricinde alt kısımda bulunan çekmecelerin işlevsel olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. En nihayetinde bu çekmeceler minik yavrunuzun eşyaları ile dolu olacak ve ihtiyaç dahilinde çekmelerin kolaylıkla açılıyor olması gerekir. Aksi halde size zorluk çıkartacaktır.

Beşik Modellerinde Güvenlik ve İşlevsellik Görsellikten Daha Önemlidir

Beşik veya bebek karyolaları bebek odasında kullanılan bir eşya olduğundan elbette görsellik önemlidir. Doğal olarak hepimiz estetik görünüşe sahip en sevimli beşik modellerini tercih etmek isteriz. Ama bunu yaparken işlevsellik ve güvenlikten kesinlikle taviz vermemeliyiz. Keskin köşeli modellerden ziyade daha oval yapıdaki modellere yönelmek mantıklı olacaktır. Tüm bunların yanında dikkat edilmesi gereken diğer konu ise büyüyen beşik modelleri üretiminde kullanılan malzemelerin kaliteli ve güvenli olup olmadığıdır.

Detaylı bilgi için Beşik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz. O yazımızda beşik seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlara detayları ile değinmiş bulunuyoruz.

Büyüyen Beşik ve Karyola Modellerinin Güvenli Olduğunu Nasıl Anlarım?

Her beşik türünde olduğu gibi büyüyen beşik ve karyola modelleri konusunda da belli başlı kıstaslara dikkat etmemiz gerekir. İlk olarak beşiğin korkuluklarının arasındaki boşluğa bakmalıyız. Bu boşluk 4 ile 7 santim arasında olmalıdır. Daha geniş parmaklık aralığı olan korkuluklarda maalesef ki minik yavrumuzun kolu, bacağı ve hatta başının sıkışması gibi riskler oluşmaktadır. Son derece savunmasız olan bebeklerimizin böylesi bir durumla karşı karşıya kalmamaları için ilk olarak üstünde durmamız gereken nokta budur.

İkinci husus, beşikte kullanılan boyaların içeriğidir. Eğer, boyanın içeriğinde kurşun varsa, bebeğimizin sağlığı için büyük bir tehlike oluşturur. Kurşun bazlı boyalar yetişkin insanların dahi sağlığını tehdit edebiliyorken minik bebeklerimiz için çok daha büyük riskler oluştururlar.

Büyüyen beşik modelleri arasında seçimde bulunurken el yordamıyla beşiği incelemenizde büyük yarar olacaktır. Beşiğin herhangi bir yerinde bebeğinize zarar verecek bir çıkıntı, çatlak ya da benzeri hasar varsa, bu beşik modellerini kesinlikle almamalısınız.

Beşiklerde kullanılan MDF’ nin E1 sertifikası olup olmadığını kontrol etmekte fayda var. E1 sertifikası, kullanılan malzemenin kanserojen madde içermediğini gösterir. Seçtiğiniz beşiğin E1 sertifikalı olup olmadığı bu açıdan önemlidir. Bunun yanı sıra İSO 9000 belgesi ve AB standartlarını karşılıyor olup olmadığı da ürün kalitesi hakkında bir fikir verecektir.

Ayrıca korkulukların kilit sistemine de bakmalıyız. Bebeğinizin ulaşamayacağı bir yerde veya konumunu yanlışlıkla değiştiremeyeceği bir güvenlik sistemine sahip olması gerekir. Bebeğinizin yanlışlıkla bu kilidi açarak elinin sıkışması ya da kendine zarar vermesi gibi durumlarla karşı karşıya kalmayacağına emin olmalısınız. Son derece küçük ayrıntılar olsa da, bebeğimizin sağlığı her şeyden önemlidir. O nedenle bu faktörler ideal bir büyüyen beşik seçiminde dikkate almamız gereken hususlardır.

Büyüyen Beşik Modellerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Büyüyen beşik modellerinin genel olarak en büyük avantajı uzun ömürlü kullanıma sahip olmasıdır. Bebeğiniz çok hızlı büyüyecek ve bu durumu öngörmeden seçeceğiniz bir beşik ihtiyaca cevap veremeyecektir. Bu yüzden de yeni bir yatak almak şart olacaktır. Elbette bu da ilave bir maliyet anlamına gelir. Halbuki, büyüyen beşik modelleri doğru marka ve firmalardan alındığı müddetçe genel olarak 6-7 yaşına kadar kullanılmakta, kimi zaman ise 10 yaşına kadar kullanılabilen bir mobilyaya dönüşmektedir.

Bu durumda kesin olarak bütçenize katkı sağlayan önemli bir faktördür. Aynı zamanda aldığınız büyüyebilen beşik birçok açıdan bebeğin ihtiyacı olan mobilyaları içermektedir. Gerekli olan eşyaların büyük bölümünü tek seferde ve birbirleri ile uyumlu olarak aldığınız için de görsel açıdan çok daha hoş bir görüntü ortaya çıkacaktır. Sizin almanız gereken tek eşya ise büyüyen beşik modeli ile uyumlu bir dolaptır. Dolabı da alarak takımınızı tamamlamış olacaksınız. Herhangi bir problemle karşılaşıldığında garantiyi kullanarak ürünü ücretsiz olarak tamir ettirebilir ya da yerine yenisinin verilmesini talep edebilirsiniz.

Gelelim, bahsettiğimiz beşiğin dezavantajlı noktalarına. Son derece işlevsel ve fonksiyonel ürünler olsalar da, bu konudaki en büyük dezavantajları diğer beşik türlerine nazaran çok daha büyük bir alanı kaplıyor olmasıdır. Eğer bebek odanızda yeterli yer yoksa büyüyen bir beşik size sıkıntı yaratabilir.

Ayrıca beşiği büyütebilmek için yatağın ucuna monte edilmiş olan komodini yerinden çıkartmanız gerekecektir. Bu işlem içinde bir tadilat gerekir. Bunun yanı sıra fiyat konusunda da diğer beşik modellerine nazaran daha pahalıdır. Çok daha geniş kapsamlı bir mobilya olması sebebiyle maliyeti de bununla doğru orantılı olarak artmaktadır.

Alırken fiyat konusunda fazladan ücret ödemeye razı olsanız da, alacağınız ürünün mutlaka güvenilen markalar tarafından üretildiğinden emin olmalısınız. Bu durum hem minik yavrunuzun güvenlik, sağlık ve konforu, hem de beşiğin uzun süreli problemsiz kullanımı açısından önemlidir.

Sonuç olarak, uzun dönemde kullanıma uygun bir beşik modeli almak istiyorum diyorsanız büyüyen beşik ve karyola modelleri uygun bir tercih olacaktır.

Büyüyen Beşik ve Karyola Modelleri” üzerine bir düşünce

  1. Geri izleme: Beşik ve Bebek Karyolası Modelleri | Beşik Modelleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir