Bebek Odası Planlaması

bebek odası

Bebek odası planlaması ailenize katılacak minik yavrunuz için sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmanın ilk adımıdır. Annelerin en büyük arzularından biri olan bu tatlı telaş, son ana bırakılmadan yapıldığı müddetçe çok keyifli bir süreç olacaktır. Ancak son ana bırakırsanız karar vermek için yeterli zamanınız olmayacağı için stresli bir sürece dönüşebilir. Sağlıklı bir seçim yaparak kendinize en uygun bebek odasını oluşturmak için öncelikle iyi bir zaman planlaması yapmak gerekir.

Bebekleri için hazırlık yapan çoğu anne babanın düştüğü en büyük hata, kendi istek ve arzularına göre bir oda oluşturmaya çalışmalarıdır. Yapacağınız tüm seçimleri bebeğinizin sağlık ve rahatı için yapmalısınız. Öncelik bebeğinizin sağlık ve huzurudur, estetik beklentiler asla bu temel gerekliliklerin önüne geçmemelidir. Bu ilk şart sağlanıyorsa onun üzerine ilave edilebilir. Aşağıda bu hazırlık aşamasında sizlere rahat bir planlama yapmanızda destek olmak amacıyla bazı kısa ipuçları vermek istiyoruz.


Bebek Odasının Konumu

Bebeğinizin yaşayacağı oda seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken birkaç temel konu bulunmaktadır. Bunların ilki, bebek odasının ebeveyn odasına yakın konumda olmasıdır. Geceleri ağladığında sesini kolayca duyabilir ve hemen müdahale edebilirsiniz. Özellikle bebek sahibi olmak, anne babayı güzel ama yorucu bir sürece sokar. Bu aşamada anneler öyle çok yorulurlarki bazen bebeklerinin sesini duymakta zorlanırlar. Bebek odasının ebeveyn odasına yakın olması bu açıdan önemlidir.

Odanın gün ışığı alabiliyor olması mümkünse ısı ve ses yalıtımına sahip olması önemli bir avantaj olacaktır. Güney cepheli odalar yaz aylarında çok fazla ısınacağı için bunaltıcı olabilir, kuzey cepheler de kış aylarında fazlasıyla serin olacaktır. O nedenle eğer mümkünse seçiminizi kuzeybatı yada kuzeydoğu yönünde yapmanız uygun bir tercih olacaktır. Böylece bebek odanızda sabah veya akşamları faydalı güneş ışınlarından yararlanırken ısı yönünden de konforlu bir ortam sağlayabilirsiniz. Ayrıca kolay temizlenebilmesi ve havalandırılması önemli ayrıntılar arasındadır.

bebek odası

Bebek Odası Duvarları ve Renk Seçimi

Bebek odası seçimini yaptıktan sonra sıra boya ve renk seçimine gelir. Bebeğinizin cinsiyetine göre pembe ya da mavi tonlarda seçim yapabilirsiniz. Çok açık, parlak veya beyaz renkler ışığı yoğunlaştıracağı için bebeğinizin gözlerini yorabilir. Hatta uyku problemleri oluşmasına da neden olabilir. O nedenle renklerin pastel tonlardan tercih edilmesinde fayda vardır. Oda içinde kullanacağınız renkli bebek ürünleri odaya canlılık katacaktır. Mavi ve yeşil renklerin sakinleştirici özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Duvar boyalarını tercih ederken çevre ve insan sağlığına zararı olmayan, gerekli kalite belgelerine sahip su bazlı ürünler kullanmalısınız. Bu boyalar uygulanan yüzeylerin rahat nefes almasını sağlamalı, küf, mantar ve nem(yoğuşma) oluşmasını önlemeli, sağlığa zararlı maddeler içermemelidir. Boyada VOC (uçucu organik bileşen) değerinin düşük olması gerekir. Sentetik bazlı boyalar  kesinlikle uygun değildir, o nedenle su bazlı boyalar tercih edilmelidir. Bununla birlikte; kolay kuruması, rahatsız edici kokuya sahip olmaması, kolay temizlenebilmesi veya silindiğinde renk vermemesi veya solmaması önemli kalite göstergeleri arasındadır.

bebek odası seçenekleri

Bebek Odası Aydınlatması

Bebeğinizin konforu için en önemli hususlardan biri de aydınlatmadır. Öncelikle bebeğinizin gözüne doğrudan ışık kaynağından ışık geliyorsa buna bir önlem almanız gerekir. Bebek odalarında dolaylı aydınlatma kullanmalıyız, ışık kaynağı tavanda ise ışık tavandan yansımalı, duvarda ise duvardan yansımalıdır. Doğrudan kaynağından göze gelmemelidir. Aksi halde bebeğiniz için rahatsız edici bir ortam oluşacak ve uyku problemine yol açacaktır.


Tavandan aydınlatma kullanmak istiyorsak bebek odaları için dizayn edilmiş özel avizeler kullanılabilir. Bu avizeler bebeğinizin odasına ayrı bir hava katacaktır. Yine dimmer kullanarak ayarlanabilir bir aydınlatma oluşturmak da çok güzel bir alternatif olabilir. Işığın istenen seviyede ayarlanabilmesi ortamın konforu için gerçekten önemli bir özelliktir. Bebek odasında yapılacak işler hiç bebeği rahatsız etmeden sadece ihtiyaç duyulan kadar aydınlatılarak yapılabilir.

bebek odası takımları

Bebek odalarında kullanılan ışık kaynakları olabildiğince az ısı üretmelidir. Uygun olmayan yüksek voltajlı ve sürekli ısı üreten ampullerin kullanılması odanın konforunu olumsuz etkiler. Ayrıca aydınlatmada kullanılan dekoratif ürünler ve abajur, avize ve bunlara bağlı eşyalar ampullerin ısınması veya patlaması gibi durumlardan etkilenmemesi için ısıya karşı dirençli kolay alev almayan malzemelerden üretilmiş olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gerek bir husus da aydınlatmaların veya kontrol ünitelerinin bebeğin hareketlenmeye başladığında kolayca ulaşamayacağı noktalara konulmasıdır. Böylece bebeğin doğal refleksleri ile kabloları tutup çekmesi veya ağzına götürüp çiğnemesi gibi risklerin önüne geçilmiş olur.

Dünyamızdaki en sağlıklı ışık elbette gün ışığıdır. Tüm yapay aydınlatmalardan çok daha sağlıklıdır. Ayrıca gün ışığının insan psikolojisi üzerine olumlu etkileri bilinmektedir. Bu nedenle bazı iş yerleri veya alışveriş merkezlerinde gün ışığı ile aydınlatma çözümleri kullanılmaktadır. Bunun nedenlerinden biri enerji tasarrufu olsa da asıl neden çalışan veya müşterilerin psikolojik olarak gün ışığı ile aydınlatılan ortamlarda daha fazla zaman geçirme eğiliminde olmalarıdır.

Benzer şekilde bebek odalarında da gün ışığı miktarını istenen ölçülerde ayarlamak son derece önemlidir. O nedenle bebek odası aydınlatmalarında perdelerin oldukça önemli bir rolü olduğunu söyleyebiliriz. Mesela yaygın kullanılan iki parçalı perde sistemi kullanılarak (tül ve güneşlik mantığı) istendiğinde loş bir ortam, istendiğinde de aydınlık bir ortam oluşturulabilir. Perde rengi de odanın görünümünde etkili olmaktadır. Hem dekoratif yapısı hem de gündüz vakti gün ışığı ile etkileşimi sonucu oda içinde oluşan hoş renk tonları oda atmosferi üzerinde güzel bir etki yapmaktadır.

bebek karyolasıbebek odası takımları

Bebek Odası Zemini

Bebek odası zemininde kullanılacak ürünler mutlak surette hijyenik, toz tutmayan ve kolay temizlenen malzemelerden üretlmiş olmalıdır. İnsan sağlığına zararlı plastik ve sentetik malzemeler yerine olabildiğince doğal ürünler tercih edilmelidir. Kalın ve büyük ebatta olan özellikle odanın her yerini kaplayan halılardan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Bebek ve çocuk odalarında halı kullanımı ne kadar az olursa o kadar iyidir. Hatta hiç kullanılmasa çok daha iyi olur. Çünkü halılar odalardaki nemi emer, tozu toplar, mikropları barındırır. Kolaylıkla temizlenemediği için hijyen açısında elverişli değildir ve bebeğinizin rahat nefes almasını da engeller. Halı kullanacaksanız mutlaka makinada yıkanabilen antibakteriyel, kolay toz tutmayan bebek halılarından kullanmalısınız.

Bu 4 temel başlık altında bebek odası hakkında genel bir bilgiye sahip olduk. Yazımızın devamında bebek odası mobilyaları seçimine değineceğiz. Bebek mobilyaları ve bebek ürünleri hakkında yardımcı olabilecek ipuçları vereceğiz. Şimdilik yazımızı burada sonlandırıyoruz. Umarız faydalı olmuştur.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir