Bebek Karyolası ve Yatağı

bebek karyolasıArtık biliyorsunuz ki, hayatınız ve eviniz sadece sizle eşinize ait bir yer olmayacak. Sizinle, hayatınızı, evinizi, yatağınızı kısacası her şeyinizi paylaşmak üzere minik bir melek dünyaya gelmek için gün sayıyor. O şuan için neler olduğunun farkında değil belki ama onunla ilgili olarak çok büyük bir hazırlık ve telaş olduğunu sizler çok iyi biliyorsunuz. Minicik bebeğiniz dünyaya gelmeden önce onun için gerekli hazırlıkları yapmış olmanız oldukça önemli. Üstüne üstlük eğer bu ilk deneyiminiz ise doğru hazırlığı yapıp yapmadığınızı da bilemeyeceksiniz. Bu yüzden siz daha çok taze anne ve baba adayları için yol gösterici, fikir verici olması açısından böyle bir yazının uygun olacağını düşündük.

Bebek Karyolası Nasıl Olmalıdır?

Bebek karyolası minik yavrunuzun en azından 1 senesini geçireceği yerdir ve sadece bu açıdan bakıldığında bile çok büyük öneme sahiptir. Sonuç itibari ile bebeğiniz ayaklanıp kendi başına hareket edebilir hale gelene kadar sürekli olarak karyola içerisinde vakit geçiren, burada uyuyan bir yapıya sahiptir. Bebeğinizin ilk yıllarında bu kadar büyük öneme sahip bir eşya konusunda da doğru tercihte bulunmak haliyle büyük önem arz edecektir.

Bu yüzden doğru karyola seçiminde ilk olarak dikkat etmeniz gereken unsur karyolanın yüksekliğidir. En fazla 120 cm yüksekliğinde bir karyola seçmek hem bebeğinizin güvenliğini sağlayacak hem de sizlerin işini kolaylaştıracaktır. Daha yüksek bir karyola bebeği yatağına yerleştirirken ya da onu yatağından alırken size zorluk çıkartabilir.

bebek beşiğinde güvenlik riskleri

Bebek karyolaları konusunda en önemli özelliklerinden birisi yan tarafında bulunan korkuluklardır. Bu parmaklıklar minik meleğinizin yataktan düşmesi gibi istenmeyen durumlar için önlem almanızı sağlar fakat çok dikkat edilmesi gereken de bir konudur. Bebeğiniz yeni doğan döneminde en savunmasız süreci yaşamakta ve kendisini korumaktan çok uzaktır. Çevrede oluşan olayları karşı refleks geliştirme yetisine sahip olmadığı için en ufak olumsuzluklardan dahi kendi başına kurtulması neredeyse imkansız olup çok büyük sorunları ve problemleri beraberinde getiren bir dönemdir.

Parmaklıklarda amaç bebeğinizin düşmesi engellemek fakat parmaklıklar arasındaki boşluğa dikkat edilmelidir. Bu boşluk en fazla 7 cm olmalı daha geniş parmaklık araları olan modellerden uzak durulmalıdır. Aksi halde bebeğinizin kafası ya da kolu bu boşluklardan geçerek sıkışması durumu söz konusu olabilir. Son derece ciddi bir durum olan kafa sıkışmaları sebebiyle maalesef ki minik melekler hayati tehlike ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu yüzden parmaklıların arasındaki mesafeye özen gösterilmesi gerekiyor.

Parmaklıkla ilgili olarak diğer bir detay ise fazla sert olmayan ve bebeğinizin sağa sola dönerken çarpması durumunda kendine zarar vermeyecek maddeden yapılmış olmasıdır. Eğer böyle bir bebek karyolası bulamıyorsanız karyolanın içine file koyarak yavrunuzun parmaklıklarla temas etmesi engellenebilir. Bu yöntem bebeğiniz kendi başına zaman geçirmeyi öğrenene kadar kullanılabilecek etkili bir yöntemdir.

sağlam duruşlu bebek yatağı

Karyola seçimi yaparken bebeğinizin rahatı ve güvenliğini ön planda tutmanız gerekiyor. Bu şartları sağlayan bir karyola bulduğunuzda ise sizin işinizi kolaylaştıracak modellere yönelebilirsiniz. Buradaki amaç size fazlasıyla bağımlı olan bebeğiniz ile gün içerisinde ilgilenirken daha rahat hareket edebilmenizi, yapmanız gerekenleri daha çabuk ve kolay şekilde yapabilmenizi sağlamaktadır. Bu noktada ilk olarak bebek karyolası içinde bulunan parmaklıkların hareket ettirebilir olup olmadığına bakmalısınız. Parmaklıklar rahatlıkla aşağıya doğru indirilip tekrarda eski haline getirilebiliyorsa işlevsel bir ürün seçtiğinizi söyleyebiliriz.

Yavrunuzun altını değiştirirken ya da yatağında yattığı süre zarfında onunla ilgilenirken parmaklıklar olmadan bunları gerçekleştirmek çok daha kolay olacaktır. Bunun yanı sıra karyolaların alt kısmında çekmece bulunan modeller bebeğinizin eşyalarını ya da giysilerini saklayabileceğiniz ideal bir alandır. Yavrunuzun başında beklerken onun yanından ayrılmadan gerekli eşyalara ulaşabiliyor olmak büyük bir rahatlıktır. Ayrıca ilerleyen dönemde bu çekmeceleri çıkartarak yatağı daha derine indirip parmaklık boyunu uzatarak, bebeğinizin karyoladan aşağıya inmesi gibi durumlarının önüne geçebilirsiniz.


Bebek Karyolası Modelleri Nelerdir?

Meleğiniz için seçebileceğiniz çok sayıda model olduğunu söyleyebiliriz. Genel anlamda bunları üç farklı sınıfa ayırabiliriz. İlk olarak klasik karyola modellerini ele alalım. Bu modeller standarttır ve belli başlı özellikleri vardır.

bebek karyolası

Peki nedir bu özellikler? İlk olarak ahşaptan imal edilmiş bebek karyolası modellerdir ve hepsinde parmaklık bulunmaktadır. Ahşap karyola modelleri en basit karyola modelidir. Bazılarında parmaklıkların hareket edebilir özelliği dahi yoktur. Bazılarında ise sallanma özelliği dahil çeşitli fonksiyonlar bulunmaktadır. Fiyat olarak fonksiyon ve kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Günümüz itibariyle tercih edilme oranları hayli yüksektir. Dekoratif görünümde olmaları fazla fonksiyonu olmasa bile tercih edilme oranlarını artırmaktadır.

Ele alacağımız diğer model ise oyun parkı yataklarıdır. Park yataklar üretildiği malzeme bakımından diğer modellerden farklılık göstermektedir. Ahşaptan ziyade daha çok hafif fakat sağlam malzeme tercih edilir. Metal borular arasına gerilmiş sağlam çadır kumaşı ile güvenli bir ortam yaratılmıştır. Bebeğiniz yeni doğan döneminde yatak kısmı üst tarafta iken, oyun alanı altta kalır. Fakat zamanla yavrunuz büyüyecek ve üst tarafta durması problemli bir hal alacağı için yatak aşağıya indirilmelidir.

“Oyun parkı yatakların özelliği nedir?” diye soranlar için en basitinden özetlemek gerekirse, karyola içerisinde korunaklı bir alan mevcuttur ve bebeğiniz burada tehlikeden olabildiğince uzak bir şekilde oyuncakları ile özgürce oynayabilmektedir. Birçok uzmana göre, bebeklerin gelişim sürecinde bu tarz korunaklı oyun alanları çok önemli katkılar yapmaktadır. Park yatak modelleri son derece hafiftir ve katlanarak taşınabilir haldedir. Katlandığı zaman bir sepet görünümü alan karyola, gittiğiniz yerlerde yavrunuzun yerini yadırgaması gibi durumların önüne geçmektedir.

Üçüncü ve son bebek karyolası modeli ise büyüyebilen bebek karyolasıdır. Bu karyolalarda başlangıçta yatak kısmının ayakucunda 3 çekmeceli komodin bulunmaktadır. Zaman içerisinde bebeğiniz büyüdüğü için daha büyük bir yatağa gereksinim duyacaktır. Bu durum karşısında yatağın üstünde bulunan komodin yerinden çıkartılarak karyolanın yanına yerleştirilir. Böylelikle daha büyük bir yatak için alan açılmış olur. Bu sayede bir kere aldığınız ve para ödediğiniz karyolayı 3-4 sene gibi uzun bir süre kullanma şansınız olacaktır. Maddi açıdan işlevsel bir üründür fakat büyüyebilen karyolaların en büyük handikabı ise komodinin sabit olduğu yerden çıkartılması için tadilat yapılmasını gerektiriyor olmasıdır.

büyüyen bebek karyolasıBebek Karyolası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek karyolası konusunda en çok kullanılan malzeme ahşaptır. Ahşap insan sağlığı için herhangi bir tehlikeyi barındırmayan bir malzemedir. Tabi ki, ahşabın üzerine sürülen boya ya da cilalara dikkat edildiği sürece bu durum geçerlidir. Bu yüzden alacağınız karyolanın ne tür boya ile boyandığını ve cila olarak kullanılan malzemenin içeriğini bilmek zorundasınız. Boya konusunda en uygun tür su bazlı boyalardır. Cila içerisinde ise civa bulmamalıdır. Civa yetişkin bir insan için dahi son derece tehlikeli bir maddedir, keza minik yavrunuzu çok daha fazla etkileyecektir.

Şunu da belirtmemiz gerekiyor, günümüzde çoğu uzman bebek mobilyası seçerken mümkün mertebe boya bulunmayan, ahşabın doğal rengi ve görüntüsünün bozulmadığı modellerin seçilmesini öneriyor. Bu modellerde hiçbir boya ya da yabancı madde bulunmadığı için sağlık açısından problem oluşturmuyorlar. Bu konuda doğru karar verdiğinize inanıyorsanız diğer önceliğiniz de bebek karyolası içinde herhangi sivri bir yerin olmadığından emin olmaktır. Sivri yerler ister istemez yavrunuza zarar verebilecek potansiyel tehlikeleri beraberinde getirir. Sivri yerler kadar, bebeğinizin elini ya da ayağını sıkıştırabileceği herhangi bir mekanizmanın da, onun ulaşamayacağı yerlere monte edildiğinden emin olmalısınız.

Karyola seçerken çoğu kişi tepeye asılı oyuncakların çok güzel göründüğünü ve bebeklerinin bunlarla oynarken eğleneceğini düşünürler. Evet bu düşünce doğru olabilir, bebekleriniz o oyuncakları muhtemelen çok sevecektir. Fakat unutmayın ki bebekler sevdikleri nesneleri tutmayı, almayı, ellemeyi çok sever ve bu konuda da oldukça isteklidir. Eğer bebeğiniz artık karyola içerisinde oturur pozisyona geldiyse zamanla parmaklıklardan destek alarak ayaklanacak ve oyuncaklara uzanabilecek hale gelecektir. Bu gibi durumlarda yavrunuz oyuncağa asılabilir ve onu yerinden çıkartarak aşağıya düşürebilir. Bu gibi durumlar bebeğinizin zarar görmesine sebebiyet verebilir. Bu yüzden, tepeye asılı olan oyuncakları tercih etmemeli ya da duvara sağlam bir şekilde sabitlendiğinden emin olmalısınız.Bebek Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Bebek yatağı seçimi birçok sorunun sorulduğu ve açıkçası kafa karışıklığına sebep olan bir konudur. Bebeğiniz hangi yatakta rahat ettiğini ya da nasıl bir yatak istediğini söyleyemediği için sizler ister istemez şüpheye düşeceksiniz. Acaba yavrum yatağında rahat hissediyor mu? “Yatak çok mu sert” ya da “yatak fazla mı yumuşak” gibi soruları kendinize soracaksınızdır. Bu noktada aradığınız özellik ne fazla sert ne de fazla yumuşak bir yataktır. Orta sertlikte ve ortopedik bir yatak ideal bebek yatağı olarak nitelendirilmektedir.

Yatak sertliği konusunda karar verdiyseniz eğer, bir diğer dikkat etmeniz gereken konu, seçtiğiniz yatağın antikanserojen özelliği olup olmadığıdır. Yatak ve yorgan seçimi yaparken malzeme olarak pamuklu modeller her zaman ilk seçenektir.

Yatak seçimi yaparken karyolanın genişliği ve büyüklüğü ile orantılı bir seçimde bulunmanız gerekiyor. Yatak ile karyola arasında fazla boşluk bulunması bebeğinizi araya düşmesine, sıkışmasına sebep olabilir. Bebeğiniz muhtemelen böyle bir durumda sesini çıkartamayacak ve siz onun yanına gidene kadar ki süreçte orada kalacaktır. Hatta bazı durumlarda bebeğinizin hayati tehlike geçirmesine bile sebep olan bu duruma özen göstermeniz gerekiyor. Bahsettiğimiz durumun önüne geçebilmek için yatak ile karyola arasındaki boşluğun en fazla dört parmak olası gerekir.

Ayrıca hem yatak hem de yorgan gibi tekstil ürünlerinin seçiminde yıkanabilir, kılıflı modellere yönelmenizi öneriyoruz. Sonuç olarak bahsi geçen dönem bebeğinizin kendisini ve etrafını en çok kirlettiği döneme denk geliyor. Bu da yatağını ve diğer eşyaların sıklıkla kirleneceği anlamına gelir. Böyle durumlarda kılıfları kolaylıkla çıkartılıp çamaşır makinesinde yıkanabilir olacağından işiniz kolaylaşacaktır.

Minik meleğinizin hiçbir şekilde etrafı kirletmediğini düşünseniz dahi tekstil ürünlerini 15 günde bir yıkamanız gerekir. O nedenle kullanımı pratik ürünleri tercih etmemiz hem hijyen hem de kolaylık açısından son derece önemlidir.Bebek Karyolasının Güvenilir Olduğunu Nasıl Anlarım?

Hiç birimiz için bebeğimizin sağlığı ve güvenliğinden daha önemli bir şey yoktur. Bebek karyolası seçerken ilk olarak Avrupa Birliği çocuk mobilyaları güvenlik testi sertifikası olup olmadığını sormalısınız. Eğer böyle bir belgeye sahipse baktığınız modelin dayanıklılık konusunda herhangi bir problemi olduğundan emin olabilirsiniz.

Dayanıklılık konusunda kriter ise şudur. Alacağınız ürün sağlam fakat esnek olmalıdır. Gerekli durumlarda esneyebilen aynı zamanda sağlamlığını kaybetmeyen ürünler en ideal olanlarıdır. Bunun haricinde bebek mobilyası yapımında kullanılan malzemelere de bakmanız gerekiyor. Ürün etiketinde yazanları iyice okuyun. Boya ya da cila varsa mutlaka su bazlı boyaların kullanıldığından emin olun. Aynı şekilde cila içeriğinde civa olup olmadığını da bu yöntemle öğrenebilirsiniz.

Ahşap yüzeyin herhangi bir yerinde çatlak ya da çıkıntı olmadığını hem el hem de göz yordamıyla iyice araştırın. Bebek karyolası üzerinde en ufak bir çatlak dahi olsa sağlamlık konusunda büyük problemlere sebep olabilir. Keza aynı durum çıkıntı ya da kıymık gibi olumsuzluklar içinde geçerlidir. Bunlar minik yavrunuza zarar verebilir.

Karyola taban kısmının inceliğini ve sağlamlığını da elinizle test edebilirsiniz. Aşağıya doğru bastırdığınızda fazla esneme yapan modellerde sağlamlıkla ilgili sorun olduğu anlamına gelir. Siz elinizle bastırdığınızda bile esneyen bir malzemenin, bebeğiniz yatağının üstünde zıplarken ne hale geleceğini gözünüzün önüne getirdiğinizde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

Sonuç olarak siz değerli okuyucularımıza elimizden geldiğince yol gösterecek bilgiler aktarmaya çalıştık, umarım faydalı olmuştur. Bebekleriniz için hayatlarının ilk döneminde en çok zaman geçirecekleri yer olan bebek karyolası ve yatağının onlar için büyük önem arz ettiğini göz önünde bulundurarak, bütçenize uygun en doğru seçimi yapabilirsiniz.


Bebek Karyolası ve Yatağı” üzerine 3 düşünce

  1. Geri izleme: Beşik ve Bebek Karyolası Modelleri | Beşik Modelleri

  2. Geri izleme: Beşik Modelleri ve Bebek Yatakları Arasından Seçim Yapmak | Beşik Modelleri

  3. Geri izleme: Beşik Modelleri Başlangıç | Beşik Modelleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir