Bebek Beşiği ve Karyolası Seçiminde Dikkate Almamız Gereken Kriterler

Bebek beşiği ve karyolası seçimi yaparken karşımıza beş ana değerlendirme kriteri çıktığını bir önceki yazımızda belirtmiştik. Bunlar; Güvenlik, Taşınabilirlik, Konfor, Fonksiyon ve Fiyattır.

TAŞINABİLİRLİK

taşınabilir beşik modelleri

Bebek beşiklerinde olması gereken özelliklerin başında taşınabilirlik gelmektedir. Zaten beşiği diğer bebek yataklarından ayıran en önemli özellik budur. Bebeğimizin sürekli gözetimimiz altında kalması başka türlü pek mümkün olmaz. Piyasada portatif beşik olarak bilinen taşınabilir beşik modellerinde bu özelliği sağlamak için aşağıdaki yöntemler kullanılır.

 • Hafif malzeme kullanımı
 • Tekerlekli ayaklar
 • Katlanabilir dizayn

taşınabilir bebek beşiği

Taşınabilir (portatif) beşik modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Portatif (Taşınabilir) Beşik Modelleri konulu yazılarımızda konuyla ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Bazı beşik modellerinde bu özelliklerden sadece biri bulunurken bazılarında hepsi bulunabilmektedir. Mesela park yataklarda bu üç özellik de bulunabilmektedir. Bebek karyolasında ise genellikle bu özelliklerin hiç biri bulunmaz. (bazı modellerde sadece tekerlek ilave edilmiş olabilir)

Eğer bebeğimiz gün içinde sürekli bulunduğumuz odada bizimle birlikte olmalı diyorsanız taşınabilirlik özelliğini mutlaka dikkate almalısınız. Bebek karyolası alırken bu kriter birinci önceliğimiz olmasa da beşik modelleri arasından seçim yaparken güvenlikten sonraki en önemli kriterdir diyebiliriz.


GÜVENLİK

bebek yatağı ve güvenlikBeşik modelleri arasından seçim yaparken taşınabilirlik önemli bir kriter olsa da beraberinde bazı güvenlik riskleri oluşturmaktadır. O nedenle her zaman en önemli kriterimiz tartışmasız güvenlik olmalıdır. Mesela hafif bir malzeme kullanılarak üretilen beşiklerde devrilme riski bebek için bir tehlike oluşturabilir. Evde oyun çağında bir çocuğun koşarken beşiğe çarpması veya bir ev hayvanının beşiğe tırmanması veya itmesi kolayca devrilmesine neden olabilir. Benzer durum katlanabilir beşik modelleri için de geçerlidir.  Bu nedenle taşınabilir beşik alırken malzeme, montaj ve duruş kalitesine dikkat etmemiz gerekir. Beşiğin ayakları yere sağlam basmalı, bahsi geçen dış etkilerden etkilenmeyecek ayak genişliği ve ağırlık dengesine sahip olmalıdır.

Bebek Beşİğİnİn sağlam bİr duruşA sahİp olduğunu nasıl anlarız?

sağlam duruşlu bebek yatağıBebek beşiğinin sağlam bir duruşa sahip olması son derece önemlidir. Hatta en önemli güvenlik kriterlerinin başında gelir desek yanlış olmaz. Bunu anlamak için beşiği elinizle sertçe itip çekin, sallayın, ayakları üzerinde dengeli olarak durup durmadığını kontrol edin.Devrilme riski varsa kesinlikle tercih etmeyin. Katlanabilir özelliğe sahip beşik modellerinde ise beşik tam açıldığında güvenlik kilidi ile katlanma özelliğinin güvenli şekilde devre dışı kaldığını kontrol etmelisiniz. Beşiğin bağlantı noktalarında kullanılan malzeme ve işçiliğin kalitesi de dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır. Katlanabilme özelliğine sahip portatif bebek beşiklerine buradan ulaşabilirsiniz. katlanabilir beşik modelleri Tekerlekli beşik modellerinde ise tekerleklerin güvenli şekilde sabitlenip sabitlenmediğine dikkat etmek gerekir. Katlanma kilitleri veya tekerlek sabitleme stopları çeşitli dış etkilerden veya beşiğin sallanma özelliğinden etkilenmeyecek şekilde imal edilmiş olmalıdır. tekerlek emniyetitekerlek emniyet mekanizması

Beşİk ve bebek karyolasında güvenlİk ve sağlık açısından en uygun malzeme hangİsİdİr?

güvenli bebek karyolası Bebek karyolası alırken olabildiğince doğal malzemeler tercih edilmelidir. Güvenlik ve sağlık açısından değerlendirildiğinde genellikle ahşap malzemeler ön plana çıkmaktadır.

Ahşap hem sağlık hem de sağlamlık, dolayısıyla da güvenlik açısından avantajlıdır. Dezavantajı ise ağırlığıdır. Taşınabilir özellik gerektirmeyen bebek karyolalarında en çok tercih edilen malzemedir.

Bebek odalarında kullanılan en sağlıklı malzeme masif ahşaptır. Masif ahşap ağacın doğal yapısı nedeniyle çok sağlıklıdır. Ağaç bulunduğu ortamdaki bağıl nemi yüzde elli oranında hapsettiği için nem oranını dengeler. Bu da ortamda küf ve bakteri oluşumunu engeller. ahşap bebek karyolası

Masif ahşap ve MDF olarak piyasada bulunan ürünler bebeğinizin sağlık ve konforu açısından en uygun malzemelerdir. Kaliteli bir bebek yatağı kolay temizlenebilir kir tutmayan bir yapıya sahip olmalıdır.

Bebek odası mobilyaları boyanırken kalite standartlarına uygun antitoksik, civa ve kurşun içermeyen su bazlı boya kullanılmalıdır. Ayrıca zehirli vernik veya cila içermediğine dikkat etmek gerekir.

Metal malzeme kullanımı ise çevrelerinde oluşturdukları manyetik alanın bebeği huzursuz ettiği gerekçesiyle pek tercih edilmemektedir.

Plastik malzemeler hafif olması nedeniyle genellikle portatif beşik modellerinde tercih edilir. Ancak güvenlik ve sağlamlık açısından ahşap malzeme ile mukayese edilemezler.

bebeklerimiz için önce güvenlik Bebek yatağı (karyolası veya beşiği) almadan önce ürünün kalite uygunluk belgesini görmelisiniz. Bu belge beşiğin üretim aşaması ve sonrasında uygun güvenlik standartlarını sağlayıp sağlamadığını gösterecektir.

Markası ve/veya kalitesi belli olmayan ürünleri kesinlikle tercih etmeyin. Piyasada bilindik markalar zaten belli mağazalarda satılmaktadır. Bu mağazalar genellikle uygun güvenlik standartlarını sağlayan ürünleri satarlar.

Bebek güvenlik ekipmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dİğer Güvenlİk konuları

Güvenli bir beşikte bulunması gereken diğer özelliklere değinecek olursak; İster beşik, ister bebek karyolası olsun, tüm bebek yataklarında sivri yüzey veya alanların olmadığına dikkat etmelisiniz. Elinizi sürdüğünüzde pürüzsüz bir yüzeye sahip olması gerekir. Ayrıca kenar kıvrımları ve dönüş noktaları tehlike oluşturacak keskin hatlara sahip olmamalıdır. bebek güvenlik riskleri

Özellikle emeklemeye başladıktan sonra bebekleri kontrol etmek oldukça zorlaşır. Göz açıp kapayıncaya kadar kendileri için tehlikeli bir ortam oluşturabilirler. O nedenle sadece bebek odası takımları değil, evdeki tüm eşyaların bebek için tehlike oluşturup oluşturmadığı değerlendirilerek gerekli önlemler alınmalıdır.  

Alternatif bebek güvenlik malzemelerine buradan ulaşabilirsiniz

Bebek odası mobilyası alırken çekmecelerin stoplu olup olmadığına dikkat edilmelidir. Evde bebeğin ulaşabileceği diğer tüm çekmecelere de aynı uygulama yapılmalıdır. Tekerlekli bebek eşyası alırken (beşik, mama sandalyesi, yürüteç vb) mutlaka stopları kontrol edilmelidir.

bebek karyolası parmaklıkları Beşik ve karyola modellerinin bir çoğunda parmaklıklar bulunur. Her ne kadar güvenlik amaçlı olsalar da bazen bebek için tehlike oluşturabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri parmaklıkların indirme, kaldırma mekanizmalarının güvenli olup olmadığıdır.

Bazı ülkelerde bu özellik bir güvenlik açığı oluşturması nedeniyle kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bebeğin kazara bu mekanizmayı kendi başına değiştirememesi gerekir. bebek yatağında güvenlik riskleri

Parmaklıklarda dikkat edilmesi gereken diğer konu ise parmaklık aralıklarıdır. Ne çok dar ne de çok geniş olmalıdır, 5-7 cm arası uygun aralık olarak değerlendirilebilir. Daha geniş veya dar olması bebeğin vücudunun bir yerini veya başını sıkıştırma riski oluşturur. Çünkü bebekler gün geçtikçe daha fazla hareketlenecektir.

Ayrıca parmaklık ve panellerin birbirine sağlam bir şekilde monte edilmiş olduğuna dikkat etmemiz gerekir. Beşik modelleri ve bebek karyolası güvenliği konusunda bir diğer konu da yatak içinde kullanılan malzemelerin seçimidir.

Şilte, yastık, battaniye, çarşaf gibi malzemelerin uygun seçilmemesi ciddi güvenlik riskleri oluşturabilir. bebek yatağı şiltesi Bebek yatağında kullanılan şiltenin orta sertlikte olması gerekir.

Çok yumuşak olursa bebek içine gömüleceği için büyük bir risk oluşturur. Süngerden yapılmış yumuşak şilteler bu anlamda uygun değildir.

Ancak çok sert olması da bebeğin henüz gelişmemiş olan iskelet sistemi için sağlıklı bir tercih olmaz, bebeğin konforu açısından da uygun değildir.

O nedenle, bebek yatakları için orta sertlikte ortopedik özelliğe sahip şilteler satılmaktadır, bu ürünler tercih edilebilir.

Şilte kalınlığı 10-18 cm civarında olması önerilmektedir. Şilte ile bebek yatağı birbirine uygun olmalı, yatak kenarı ile şilte arasında boşluk kalmamalıdır. uyuyan bebek İlk 3 aylık dönemde bebeklerin dönme refleksi gelişmediği için boğulma riski hiç olmadığı kadar fazladır.

O nedenle bebek yatağı olabildiğince boş bırakılmalıdır. Gereksiz süsler, oyuncaklar veya yastıklar bebek için ciddi bir risk oluşturacaktır.

Kullanılan örtüler mutlaka hava sirkülasyonuna izin veren ürünlerden olmalıdır. Mesela delikli battaniye veya hava geçirgenliği yüksek pike örtüler kullanılabilir. Ağır yorganlar veya hava sirkülasyonunu engelleyen örtüler kesinlikle kullanılmamalıdır.

bebek ve annesi

Bebekler tutup çekme reflekslerini kullanarak kendileri için tehlikeli bir durum oluşturabilirler. Yeni doğan bebeklerin yatak ve beşiklerinde kesinlikle baş altı veya süs yastıkları kullanılmamalıdır. Devrilerek bebeğin nefes almasını engelleyebilirler. Ayrıca, kullanılan çarşaflar gergin olmalı katlanarak bebek için tehlike veya rahatsızlık oluşturmayacak şekilde yatak kenarlarına sabitlenmelidir.

Bebek beşik ve karyola modellerinin güvenliği konusunda değineceğimiz son nokta ise ev veya oda içindeki yerleşimleridir. Radyatör ve hava kanallarının yakınına, aşırı ısınan veya soğuyan ortamlara kesinlikle konulmamalıdır. Cam kenarları gibi perde ve jaluzi iplerinin uzandığı noktalar da uygun yerler değildir. Bebek tutma ve çekme refleksi ile kendisi için tehlikeli durumlar oluşturabilir.

KONFOR

beşikte konforGöz alıcı çeşitlilik ve renkteki beşik modelleri ve bebek yataklarını gürünce ister istemez estetik odaklı düşünüyor ve diğer değerlendirme kriterlerini unutup görselliğe odaklanıyoruz. Bu durum aslında tasarımcıların işlerini ne kadar iyi yaptıklarının bir göstergesidir.

Ancak bir bebek beşiği veya karyolası diğer tüm gerekli kriterleri sağlıyor bile olsa, eğer minik yavrumuz içinde rahat edemiyorsa bir işimize yaramaz. Bebeğimiz sürekli huysuzlanır, ağlar, huzursuz olur.

En hassas oldukları bu ilk dönemlerinde uyku düzenleri son derece önemlidir, vakitlerinin büyük  bölümü uyuyarak geçirirler. O nedenle beşik modelleri arasından seçim yaparken konfor kriterini mutlaka göz önünde bulundurmalıyız. bebek beşiğinde konfor

Bebek yataklarında konforu oluşturan üç önemli unsur bulunmaktadır.

 1. Beşik veya Karyolanın Fiziki Yapısı
 2. Yatak İçinde Kullanılan Şilte
 3. Yatak İçinde Kullanılan Tekstil Ürünleri

Bu üç bileşen konfora uygun standartları sağlıyorsa bebeğimiz içinde rahat edecektir.


1. Beşİk veya Karyolanın Fİzİki Yapısı

beşiğin fiziki yapısı Bebek beşiğinin fiziki yapısı ve dizaynı hem konfor hem de güvenlik açısından son derece önemlidir. Bebeğimizin rahat edebileceği güvenli ve konforlu bir ortam için gerekli kalite standartlarını sağlamalıdır.

Beşik tabanı düz ve sağlam olmalı, bebeğin hareketlerinden veya diğer dış etkilerden kolay etkilenmemelidir. Sallanan özellikte ise sarsıntısız ve ritmik olarak rahatsız edici sesler oluşturmadan sallanabilmesi gerekir. Eğer kullanım esnasında, bebeğinizin dönme hareketlerinde veya sallanırken rahatsızlık veren sesler veya sarsıntılar oluşuyorsa bebeğinizi rahatsız edecektir.

beşiğin fiziki yapısı

Bebek karyolası gibi mobilyalarda ürünler evimize getirilip bebek odanıza kurulur. Kurulum ve montajın uygun şekilde yapılması önemlidir. Bebek odasında karyolanın konulduğu alanın zemini tam düz değilse (dışarıdan gözle anlaşılmayabilir) gerekli önlem alınmalıdır. Bebek karyolasının tüm ayakları aynı anda zemine tam oturmalı ve boşluk kalmamalıdır.

2. Yatak İçİnde Kullanılan Şİlte

Bebek Yataklarında kullanılan şilte konfor bakımından son derece önemlidir. Şiltenin gerektiğinden sert veya yumuşak olması yada ince veya kalın olması bebeğimizin hem sağlık ve güvenliğini, hem de konforunu etkileyecektir. Şiltenin orta sertlikte olması gerekmektedir.

beşik şiltesiÇok yumuşak şiltelerde bebek içine gömüldüğü için güvenlik riski vardır. Aynı zamanda bebeğin omurga gelişimini olumsuz etkileyecektir. Konfor açısından da uygun olmayacaktır. Süngerden yapılmış yumuşak şilteler bu nedenle tavsiye edilmez.

Çok sert şilteler ise bebeği rahatsız eder, zaten iskelet sistemi açısından da sağlıklı değildir. O nedenle orta sertlikte ortopedik özelliğe sahip şilteler tercih edilmelidir.

şilte Şilte kalınlığı çok ince olmamalıdır. 10-18 cm civarında olması uygundur. Şilte ile yatak birbirine uygun olmalı yatak kenarı ile şilte arasında boşluk kalmamalıdır.

Bu konuların bir kısmına güvenlik bölümünde değinmiştik, ancak bazı güvenlik ve sağlık konuları konforla da ilgili olduğundan burada da değinmekte fayda görüyoruz.

3. Yatak İçİnde Kullanılan Tekstİl Ürünlerİ

Beşik veya bebek karyolasında bebeğimizin konforunu etkileyen bir diğer ürün grubu da tekstil malzemeleridir. Kullanılan malzeme nefes alabilen ürünlerden tercih edilmelidir. Hava sirkülasyonu bebeğin konforu için son derece önemlidir.

konforlu bebek beşikleri

O nedenle olabildiğince doğal ürünler tercih edilmelidir. %100 pamuk olması birinci tercihimiz olmalıdır. Polyester gibi doğal olmayan sentetik malzemeler, elyaflar hava sirkülasyonunu engeller ve terlemeye neden olurlar.

Doğal ve organik ürünler sağlıklıdır.

Zaten sağlıklı olmayan ürünlerden konfor beklemek pek mantıklı olmayacaktır. Bebeğimiz için sağlıklı ve konforlu ortamlar hazırlamak istiyorsak olabildiğince doğal malzemeler tercih etmeliyiz.

Birbirinden güzel nevresim takımlarına buradan ulaşabilirsiniz

bebek uyku setleri Konu konfor olunca bulunduğumuz şehrin iklimsel özelliklerini veya doğum yapacağımız mevsimi göz ardı edemeyiz. İçinde bulunduğumuz iklim ve mevsime uyun ürünler tercih etmeliyiz.

Sıcak günlerde kalın örtüler kullanmamalıyız. Kullanacağımız battaniyeler ve örtüler kesinlikle nefes alabilir olmalıdır. Kalın ve ağır örtüler veya yorganlar kullanılması hem konfor hem de bebeklerin tutup çekme refleksleri nedeniyle güvenlik açısından ciddi riskler oluşturur.

Mesela delikli nefes alabilen battaniyeler, hava geçirgenliği yüksek pike örtüler tercih edilebilir. Yatak içindeki çarşafın kat yapmadan gergin şekilde durabilmesi konfor açısından önemlidir. Aksi durumda bebeğimiz için rahatsız edici bir ortam oluşacaktır.

Bunun için lastikli çarşaflar tercih edebilirsiniz. bebek uyku setleri

Son olarak, konfor açısından önemli kriterlerden biri de hijyendir. Bebeğimizin konforunu sağlamak istiyorsak gerekli hijyen koşullarını oluşturmamız gerekir. Kullanılan ürünlerin kolay temizlenebilen anti bakteriyel ve anti alerjik özelliklerde olması önemlidir.

Yıkanabilen ve sürekli temiz kalması sağlanabilen doğal malzemeler tercih edilmelidir. Bir de bebek beşiklerinde kullanılan tüm tekstil ürünlerinin kolay temizlenen ürünler olması gerekir.

Hijyenden söz etmişken yatak koruyuculara da değinmekte fayda var. Alez diye bilinen yatak koruyucular şilte ile çarşaf arasına konularak ıslaklığın yatağa geçmesini önlerler. Bakteri oluşumunu engelleyerek yatağın daha temiz kalmasını sağlarlar. Bu da dolaylı olarak daha temiz ve konforlu bir uyku sağlayacaktır.

Bebek ve Çocuk Güvenlik Ürünleri için buraya tıklayınız.

Birbirinden güzel Taşınabilir Bebek Beşikleri için buraya tıklayınız.

Alternatif Bebek Uyku Setleri ve Nevresim Takımları için buraya tıklayınız

Bebek Beşiği ve Karyolası Seçiminde Dikkate Almamız Gereken Kriterler” üzerine 8 düşünce

 1. Geri izleme: Beşik ve Bebek Karyolası Modelleri | Beşik Modelleri

 2. Geri izleme: Beşik Modelleri ve Bebek Yatakları Arasından Seçim Yapmak

 3. Geri izleme: Bebek Sepetleri | Beşik Modelleri

 4. Geri izleme: Ahşap Beşik Modelleri | Beşik Modelleri

 5. Geri izleme: Hoşgeldiniz! | Beşik Modelleri

 6. Geri izleme: Büyüyen Beşik ve Karyola Modelleri | Beşik Modelleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir