Ahşap Beşik Modelleri

ahşap beşik modelleri

Ahşap beşik modelleri en çok tercih edilen bebek beşikleri arasındadır. Çünkü sağlıklıdır. Ayrıca dayanıklı ve uzun ömürlü olması da ahşap bebek beşiklerinin tercih edilmesinde etkilidir. Minik yavrunuzun dünyaya gelişi ile birlikte onun hayatındaki en önemli unsurlar sizler olacaksınız. En çok annesi ve babasını görecek olan yavrunuzun, hayatının ilk döneminde en fazla vakit geçireceği yer ise beşiği olacak. Bu yüzden de beşik konusu ayrı bir hassasiyet gerektiriyor.

Bebek karyolası alırken doğal malzeme tercihi önemli bir kriterdir. Sağlık ve güvenlik yönünden bakıldığında ahşap malzemelerin ön plana çıktığını görürüz. Ahşap hem sağlamlık hem de sağlık açısından avantajlıdır. Dezavantajı ise ağırlığıdır. Taşınabilir özellikte bir ürün aramıyorsanız ahşap doğru bir tercih olacaktır. Ayrıca dekoratif görüntüsü ve bol çeşit bulunabilmesi bu beşik türünü cazip kılan özellikler arasında sayılabilir.

bebek karyolası

En sağlıklı malzeme ağacın doğal yapısı nedeniyle masif ahşaptır. Ağaç bulunduğu ortamdaki nem oranını dengeler. Böylece ortamda bakteri ve küf oluşumu engellenmiş olur. Kalite standartlarına uygun kurşun ve civa içermeyen antitoksik su bazlı boya kullanılmalıdır. Zehirli vernik veya cila içermediğinden emin olmalısınız.

ahşap bebek yatakları

Sivri yüzeyler veya alanlar varsa kesinlikle tercih edilmemelidir. Kenar kıvrımları ve dönüş noktaları keskin hatlara sahip ise risk oluşturur. Ayrıca kıymık vb. istenmeyen yüzey özellikleri varsa bebeğimiz için risk teşkil eder.

beşik tekerlek mekanizması

Tüm bebek mobilyalarında olduğu gibi çekmeceli ahşap beşik modellerinde de çekmecelerin stoplu olduğuna dikkat etmelisiniz. Eğer tekerlekli modellerden ise tekerleklerin güvenli sabitlenme özelliği bulunmalıdır.

bebek güvenlik riskleri

Ahşap beşik modellerinde en önemli konulardan biri de kuşkusuz parmaklıklardır. Uygun standartlar gözetilmeden üretilmiş beşiklerde parmaklıklar potansiyel bir tehlike kaynağı olabilirler. Parmaklıkların indirme, kaldırma mekanizmalarının güvenli olup olmadığı kontrol edilmelidir.

bebek beşiğinde güvenlik riskleriParmaklıklarda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da kuşkusuz parmaklık aralıklarıdır. Uygun aralık 5-7 cm arasıdır. Daha geniş veya dar olması bebeğimiz için risk oluşturur. Baş veya vücudunun bir yeri sıkışabilir.

Bazen her şey tam istediğimiz gibi olsa da, gerek evimizin veya zeminin fiziki koşulları, gerekse kurulum ekibinin yaptığı eksik işlemler çeşitli problemler yaşamamıza neden olabilir. Eğer oda zemini tam düz değilse gerekli önlemler alınmalı, beşiğin tüm ayakları yere basacak ve boşluk kalmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca hem parmaklıklar hem de beşiğin ek yerleri kontrol edilmeli, birbirine sağlam bir şekilde monte edildiğinden emin olunmalıdır.

sağlam duruşlu bebek yatağı

Bebek beşiğinin fiziki yapısı güvenlik açısından değerlendirildiği gibi konfor açısından da değerlendirilmelidir. Bebeğimizin rahat edebileceği standartları sağlaması gerekir. Aksi durumda bebeğimiz rahat edemeyecek ve sürekli huysuzlanacaktır. Beşik tabanı düz ve sağlam olmalıdır. Küçük hareket veya etkilerden gıcırtı vb rahatsız edici sesler çıkarmamalıdır.

bebek yatağı ve güvenlik

Yukarıda verdiğimiz bilgiler sizlere en uygun seçimi yapmanız için yol gösterici olacaktır. Daha geniş bilgi için Bebek Beşiği ve Karyolası Seçiminde Dikkate Almamız Gereken Kriterler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Ahşap beşik modelleri yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz, umarız faydalı olmuştur. Bebeğinizin sağlığı, konforu ve güvenliği için doğru seçimler yapmanız dileğiyle.Ahşap Beşik Modelleri” üzerine 3 düşünce

  1. Geri izleme: Beşik ve Bebek Karyolası Modelleri | Beşik Modelleri

  2. Geri izleme: Beşik Modelleri ve Bebek Yatakları Arasından Seçim Yapmak | Beşik Modelleri

  3. Geri izleme: Beşik Modelleri Başlangıç | Beşik Modelleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir